Сподели

+359 2 858 3399
+359 893 371 793
+359 896 400 600
info@sofiarealty.bg
Търсене на имот
banner
Акценти: Какво предвижда Националната жилищна стратегия до 2030г. – Част 2

Акценти от анализа на Световната банка от 2017г.

Националната статистика регистрира постоянно нарастване на общия брой жилища за периода 2011 – 2015 г. с 48 000 жилища. Прогнозите за икономически растеж и нарастващия инвестиционен интерес, сочат, че в периода до 2020 г. ще бъдат достигнати и надминати темповете от периода 2007-2009 г. с изграждане на около 20 хиляди жилища на година. Според данни на анализаторите, повече от 91% от жилищния фонд в България е с надеждна конструкция – масивна стоманобетонна, панелна или масивна, но близо 27% от жилищата (698 хил. бр.) са в панелни сгради, които се амортизират ускорено поради лошо управление и поддържане, но все още подлежат на саниране. Повече от три четвърти от апартаментите в страната са в сгради, които са на възраст над 30 години, а лошата поддръжка или липсата на такава, води до бързото влошаване на състоянието им.
 
Финансовата достъпност до жилище се влошава, отношението цена/доход нараства, което увеличава дела на хората, нуждаещи се от подкрепа за придобиване или наемане на жилище
 
Това е и причината да се увеличава делът на собствениците на недвижими имоти, които се затрудняват да ги поддържат, а общественият жилищен фонд е със символичен дял от 2,4%. Освен това, жилищната мобилност също остава ниска, тъй като хората се оказват привързани към собствеността си и не реагират на мобилността на трудовия пазар. Към момента не съществуват механизми за жилищно подпомагане на крайно нуждаещи се хора и младежи, които желаят да стартират професионалната си кариера и да създадат семейство в България.

Визия на държавата за бъдещето на жилищния фонд

Констатациите са, че в България не е необходимо ново масово жилищно строителство, а е налице остра нужда от обновяване на наличните имоти, повишаване на финансовата достъпност и осигуряване на социални жилища. За да има ефективна реформа, трябва да бъдат постигнати някои основни цели:
 
Установяване на работещ механизъм за адекватно управление и поддържане на жилищния фонд
 
В подкрепа на собствениците на жилища, които имат нужда от подкрепа за поддържането им, чрез финансов инженеринг и грантово финансиране, като ще им бъде предоставена възможност да възстановяват средствата в дългосрочна перспектива, така че да не бъдат ограничавани възможностите им за текущо потребление. Подкрепата за конструктивна устойчивост и енергийна ефективност ще бъде подчинена на принципа за икономическа ефективност и ще се реализира единствено в случай, че обновяването не ангажира повече от 50% от стойността на ново строителство в България.  Общините ще трябва да изработят пакети от индивидуални инвестиционни проекти, които ще включват държавна субсидия и нисколихвен или безлихвен кредит по финансови инструменти /комбинирани или поотделно/. Бенефициентите ще бъдат сдружения на собствениците и физически лица, които ще трябва да отговарят на определени критерии, които ще бъдат изготвени  в условията на партньорство и прозрачност, и при зачитане на социално-икономически и екологични фактори.

За масовата и уязвима група от панелни сгради, построени по типови номенклатури и оставени без архивирана проектна документация, ще се осигури служебно възстановяване на такава за сметка на публични фондове. Аналогично решение ще се търси и за жилищните сгради в средните и малки градове, останали без техническа документация.
 
Осигуряване на финансово достъпни жилища. Пряко подпомагане на уязвимите групи.
 
Наличието на голям брой необитавани жилища се разглежда от законодателя и като проблем, и като възможност за удовлетворяване на потребността от достъпни наемни имоти, чрез промени в данъчното облагане.

В същата посока е необходимо да бъдат създадени стимули за предоставяне на необитавано жилище за социални цели.
 
Мерките ще бъдат насочени към:
 
  1. Достъпни жилища за млади и/или квалифицирани кадри – наеми на под-пазарна цена, наемни с дялово изкупуване („поделена собственост”), собствени със субсидиран кредит;
  2. Общински социални наемни жилища - за граждани с регистрирана жилищна нужда;
  3. Защитени наемни жилища и подслони за бездомни – за хора с регистрирана жилищна нужда и специални потребности и за хора „без покрив”, без желание и без всякакви възможности за влизане в някои от горните опции.
 
Добромир Ганев – председател на НСНИ: „Националното сдружение „Недвижими имоти“ е партньор на МРРБ в усилията за създаване на една стабилна и ефективна жилищна политика, поради което и правим своите препоръки по отношение на мерките, които трябва да бъдат предприети. по отношение на собственици на недвижими имоти, ние сме на мнение, че не трябва да бъдат „наказвани“ тези, които са инвестирали парите си в сектора. Много българи, живеещи в чужбина, използват възможността да вложат средства в жилища в родината си. Те разглеждат недвижимите имоти като „убежище“ за своите спестявания, защото това е много сигурна инвестиционна опция за масовия инвеститор. Доста несправедливо ще бъде да ги наказваме за това, че те не искат да дават имота си под наем. Но! Ние бихме подкрепили политика, свързана със стимули. В тази посока възгледите ни се обединиха и с Камарата на архитектите, и Камарата на строителите, МРРБ също погледна в тази посока. Политиката за стимулиране отдаването на имоти под наем за социални нужди на цени, по-ниски от пазарните, одобряваме, но считаме, че има много проблематика. Първо, много трудно можем да кажем какво е пазарен наем, защото в България няма такава статистика. Второ, има големи проблеми във взаимоотношенията между наемодатели и наематели, които в последните години не са решавани. В тази връзка, направихме някои предложения в Закона за задълженията и договорите да бъдат направени някои допълнения и промени, които да стабилизират точно тези наемни взаимоотношения“.

 
Изграждане на рамка на националната жилищна система
 
Предвижда се създаването на Фонд, който ще акумулира средства от всички възможни източници (държавен бюджет, оперативни програми, международни донори, капиталов пазар и др.). Изразходването на средствата от него ще става в съответствие с ежегодно актуализиращи се общински жилищни програми и ще бъде насочено към общините, гражданите и сдруженията на собствениците чрез инвестиционни субсидии за социални жилища, за обновяване на съществуващ жилищен фонд и мерки за енергийна ефективност и ВЕИ, преференциални кредити.

 
Ще бъде въведен единен национален стандарт при оценката на недвижими имоти, чрез потенциала на браншови организации, банки, агенции за недвижими имоти и др.
 
От МРРБ предвиждат обща финансова рамка от 250 млн.лв. на годишна база – 50 млн.лв. от държавния бюджет и 50 млн.лв. по линия на задължените лица по чл. 14 от ЗЕЕ (Национална схема за задължения за енергийна ефективност), за останалите средства ще се разчита на европейските програми. Резултатите от изпълнението на Националната жилищна стратегия не се очаква да се проявят по-рано от 3 до 5 години след приемането на документа.

Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
16/10/2018 10:11:20Община Варна обмисля конкурс за проект за новата визия на „Дупката“ в центъра на града
Как ще изглежда т.нар. „Дупка“ в центъра на Варна, след като стане публична-общинска собственост? Полемиката около това място продължава десетилетия, но след реализирането на покупко-продажбата и преминаването във владение от пловдивския бизнесмен Георги Гергов в актива на Община Варна, администрацията план...
12/10/2018 15:50:48Цени на недвижими имоти в Европа: България с ръст от 7,5%
Доклад на Евростат за второто тримесечие на тази година сочи, че цените на жилищата в Еврозоната и Европейския съюз са се покачили с 4,3% в сравнение със същия период на 2017г. Съпоставен с периода януари-март 2018г., април-юни бележи ръст от 1,4% и в двете зони. Сред държавите-членки, за които има налични данни, за вт...
09/10/2018 12:20:08Големи намаления в цените на недвижими имоти в Испания
Сайтът за продажба на недвижими имоти в Испания, Casaktua е обявил сериозни отстъпки в цените за есенния сезон, предава руският noticia.ru. Над 600 апартаменти и къщи са на промоционални цени. От офертите става ясно, че жилище от 108 кв.м  например, може да бъде придобито за 68 300 евро! Еднофамилните къщи пъ...
09/10/2018 12:15:33Кредитни съветници разясняват условията за ипотечно кредитиране
Говорейки за интензивното жилищното строителство през последните няколко години и активността на българските купувачи на недвижими имоти, неизбежно се коментират и условията за отпускане на ипотечен кредити. За голяма част от хората именно това е начинът да се сдобият с жилище. Освен лихвените проценти обаче е важно да...
08/10/2018 11:15:24Акценти: Какво предвижда Националната жилищна стратегия до 2030г. – Част 1
В последно време вниманието на експертите от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, агентите на недвижими имоти, медиите и обществото е насочено към проблема с големия брой необитаеми жилища в България. Въпреки, че повечето хора са концентрирани в личните си проблеми, а не в глобалните причини и н...